Bu haber kez okundu.

ALTINI OLAN KUYUMCUYA KOŞTU!  REKOR KIRDI!
Yaşanan siyasi belirsizlik ve artan terör olayları nedeniyle dolar kuru ve altın fiyatları çalkantılı. Hükümet kurma süresinin sona ermesi ve hükümetin kurulamaması nedeniyle dolar 3 lirayı geçerek tarihi rekor kırmıştı. İşte yaşanan gelişmeler sonrası dolar kuru ve altın fiyatlarında son durum...

DOLARDA SON DURUM

İstanbul serbest piyasada dolar 2,9550, avro 3,3800 liradan haftaya başladı.

Kapalıçarşı'da 2,9400 liradan alınan dolar 2,9550 liradan satılıyor. 3,4280 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 3,4400 lira olarak belirlendi. Önceki kapanışta doların satış fiyatı 2,9170 lira, avronun satış fiyatı ise 3,2950 lira olmuştu.

İstanbul ve Ankara serbest piyasalarında alınıp satılan döviz türlerinin, cuma günkü ve bugün itibarıyla alış, satış fiyatları şöyle:ALTININ ONSU 1.159,18 DOLAR

Uluslararası piyasalarda altının onsu saat 17.59 itibarıyla 1.159,18 dolardan işlem görüyor.

Borsa İstanbul Altın Piyasası endeksi önceki kapanışa göre yüzde 0,03 değer kaybetti, altının kilogramı kapanışta 109 bin 600 lira oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), doların bugünkü efektif kurunu alışta 2,9456 lira, satışta 2,9574 lira olarak açıkladı. TCMB, önceki efektif kurunu alışta 2,9136 lira, satışta 2,9253 lira olarak belirlemişti.

Borsa İstanbul Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında işlem gören 14 Haziran 2017 vadeli tahvilin bugün valörlü işlemlerinin basit getirisi yüzde 10,95'ten, bileşik getirisi de yüzde 11,25'ten gerçekleşti.

Borsa İstanbul Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında işlem hacmi 617 milyon 540 bin 178,75 lira olarak belirlendi.

Borsa İstanbul Tahvil ve Bono Piyasası Repo-Ters Repo Pazarında, toplam 12 milyar 746 milyon 996 bin liralık işlem hacmi kaydedildi. Repo-Ters Repo Pazarında gecelik işlemlerde faiz ortalama yüzde 9,64 oldu.

Uluslararası piyasalarda, saat 18.00 itibarıyla avro-dolar paritesi 1,1574, sterlin-dolar paritesi 1,5738, dolar-yen paritesi de 118,78 düzeyinde seyrediyor.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı ise 43,56 dolardan işlem görüyor.

BORSA GÜNÜ YÜZDE 3,33 DÜŞÜŞLE TAMAMLADI

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, günü yüzde 3,33 düşüşle 71.341,95 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, cuma günü kapanışa göre 2.455,82 puan gerilerken toplam işlem hacmi 3,1 milyar lira olarak gerçekleşti. Gün sonunda bankacılık endeksi yüzde 2,75, holding endeksi yüzde 2,68 düşüş kaydetti. Yatırımcısına kazandıran tek sektör endeksi yüzde 0,18 ile "bilişim" olurken, en fazla kaybettiren sektör endeksi ise yüzde 5,53 ile "elektrik" oldu.

Küresel piyasalardaki sert düşüşlere paralel olarak haftaya negatif başlayan Borsa İstanbul'da, kayıplar gün içinde yüzde 5'i aşsa da son yarım saatte görülen tepki alımları ile kayıpların bir kısmı telafi edildi. BIST 100 endeksi gün içinde en düşük 69.797,40, en yüksek ise 72.638,68 puanı gördü.

Çin'de başlayan ve dünya geneline yayılan borsalardaki panik havası, endekslerde sert düşüşe neden olurken, yurt içinde TL varlıkları üzerindeki satış baskısı ile avro/TL 3,4772 ile tarihi zirvesini gördü, gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 11,32'ye yükseldi.

ABD'de 10 yıl vadeli tahvil faizleri riskten kaçınan yatırımcıların alımları ile yüzde 2'nin altına gerilerken, New York borsaları şu dakikalarda yüzde 3 değer kaybetti. Avrupa borsaları ise kapanışa yaklaşık bir saat kala ortalama yüzde 4,5 düşüş kaydetti.

Bu hafta, açıklanacak makroekonomik verilerin küresel ekonomik aktiviteye yönelik beklentileri ve buna bağlı olarak pay piyasalarının fiyatlamaları üzerinde belirleyici olabileceğini belirten analistler, Çin'den başlayarak tüm piyasalarda etkili olan panik havasının sona ermesi durumunda veri odaklı seyre geri dönülebileceğini kaydediyor.

Analistler, BIST 100 endeksinin 71.000 seviyesinin önemli destek konumunda olduğunu, bu seviyenin kırılması durumunda 69.500 seviyesinin takip edileceğini dile getiriyor.BORSA İSTANBUL'DA KAYIP YÜZDE 4'Ü AŞTI

Küresel piyasalardaki sert düşüşlere paralel olarak haftaya negatif başlayan Borsa İstanbul'da kayıplar yüzde 4'ü aştı.

Çin'de başlayan ve Asya borsaları başta olmak üzere dünya geneline yayılan borsalardaki panik havası endekslerin sert düşüşüne neden olurken, yurt içinde de TL varlıkları üzerindeki satış baskısının artarak devam ettiği görülüyor.

Güne düşüşle başlayan BIST 100 endeksi, ilk seansta yüzde 2,06 değer kaybettikten sonra, öğleden sonra küresel risk iştahındaki azalmanın devam etmesiyle yüzde 4,5 değer kaybederek 70.403,15 puana kadar geriledi.

Asya borsalarının yüzde 5 ile yüzde 8,5 arasındaki değer kayıplarından sonra, Avrupa hisse senetleri piyasalarının da yüzde 4'ün üzerinde değer kaybetmesi, BIST 100 endeksinin analistlerin orta ve uzun vadeli kritik destek seviyesi olarak nitelendirdikleri 71.000 puanın altına kadar gerilemesine neden oldu. Endeksin, son 16 ayın en düşük seviyesine gerilemesine karşın gelen tepki alımlarının sınırlı kalması dikkati çekiyor.

dolar-kuru-ve-çeyrek-altin-fiyatlari-bugün-ne-kadar-oldu.jpg

ABD BORSALARINDA KAYIPLAR YÜZDE 8'İ BULDU

ABD'de 10 yıl vadeli tahvil faizleri riskten kaçınan yatırımcıların alımları ile yüzde 2'nin altına gerilerken, New York borsasında Dow Jones ve S&P 500 endeksi açılışta yüzde 3 değer kaybetti. Nasdaq endeksinde kayıplar yüzde 8'i geçti.

Çin'de ekonomik büyümeye yönelik endişelerin artması ve buna bağlı olarak emtia fiyatlarındaki düşüşlerin hızlanması ile yüzde 8,5 değer kaybeden Şanghay bileşik endeksi, risk iştahının azalmasına ve satış dalgasının tüm dünya borsalarına yayılmasına neden oldu.

Analistler, başta Çin olmak üzere hisse senetleri piyasalarında görülen düşüşlerin, sert bir şekilde değer kaybeden emtia fiyatlarının bağlantılı şirket hisselerine güçlü satış olarak yansımasının da etkisiyle panik havasına neden olduğunu ifade ediyor.

AVRO/TL TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE

Bu hafta, açıklanacak makroekonomik verilerin küresel ekonomik aktiviteye yönelik beklentileri ve buna bağlı olarak hem emtia hem de pay piyasalarının fiyatlamaları üzerinde belirleyici olabileceğini belirten analistler, Çin'den başlayarak tüm piyasalarda etkili olan panik havasının sona ermesi durumunda veri odaklı seyre geri dönülebileceğini kaydediyor.

Analistler, BIST 100 endeksinin 71.000 seviyesinin önemli destek konumunda olduğunu, bu seviyenin kırılması durumunda 69.500 seviyesinin takip edileceğini tahmin ediyor.

Dolar/TL azalan risk iştahı ile avro/dolar paritesindeki yükselişe karşın 2,9779’a kadar yükselirken, avro/TL ise cuma günü kapanışına göre yüzde 4,2 artışla tarihinin en yüksek seviyesi olan 3,4772’ye çıktı.

Analistler, avro/dolar paritesinin fonların korunma amaçlı avro alımlarının da etkisiyle son 7 ayın en yüksek seviye olan 1,1709’a yükseldiğini, bunun da avro/TL’deki yükselişi tetiklediğini kaydediyor.

dolar-kuru-ve-çeyrek-altin-fiyatlari-bugün-ne-kadar-oldu.20150824164643.jpg

PİYASALARDA SON DURUM
Yurt içinde geçen haftanın son işlem gününü yüzde 1,18 değer kaybıyla tamamlayan BIST 100 endeksinin Asya piyasalarındaki panik havasının etkisiyle güne satışla başlayabileceği ifade ediliyor. Cuma gününü 2,92 seviyelerinde tamamlayan dolar/TL şu dakikalarda bankalararası piyasanın açılışında 2,9560'dan işlem görüyor. Analistler, BIST 100 endeksinin 72.600 ve 71.000 seviyelerinin orta ve uzun vadeli görünüm için kritik öneme sahip destekler olduğunu belirterek, bugün yurt dışı piyasaların seyrinin takip edileceğini ifade ediyor.
Çin'de başlayan ve Asya borsaları başta olmak üzere dünya geneline yayılan panik havası ile dünya borsaları ve emtia fiyatlarında sert düşüşler görülüyor.

Asya borsalarında, yeni haftanın açılışında özellikle Çin'in ekonomik büyümesine yönelik endişelerin artması ve buna bağlı olarak emtia fiyatlarındaki düşüşlerin hızlanması ile yüzde 9'lara varan değer kayıpları görülüyor. Cuma günü yüzde 3'ün üzerinde değer kaybeden ABD borsalarında ise Çin'den başlayarak dünya geneline yayılan panik satışlarının etkisi ile endeks vadeli işlem sözleşmeleri şu dakikalarda yüzde 3 düşüş kaydetti.

Küresel ekonomik aktiviteye ilişkin endişeler ve piyasalar tarafından beklenen, Çin Merkez Bankası'nın hafta sonu tedbir yönünde bir adım atmamasının ardından Brent petrolün varil fiyatı 6,5 yılın en düşük seviyesi olan 44,21 dolara, Amerikan ham petrolü 40 doların altına geriledi. Şu dakikalarda Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 9, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 4,8 ve Hindistan'da Sensex endeksi yüzde 4 değer kaybetti.

Analistler, Çin'den başlayarak ekonomik aktiviteye ilişkin endişelerle hisse senetleri piyasalarında görülen satışların, sert düşen emtia fiyatlarının bağlantılı şirket hisselerine güçlü satış olarak yansımasının da etkisiyle panik havasına neden olduğunu ifade ediyor.

ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri ise riskten kaçınmak isteyen yatırımcıların alışları ile 30 Nisan'dan bu yana gördüğü en düşük seviye olan yüzde 2,03'e kadar geriledikten sonra yüzde 2,04'ün hemen üzerinde dengelendi.

Bu hafta, başta ABD 2'nci çeyrek GSYH olmak üzere açıklanacak makroekonomik verilerin küresel ekonomik aktiviteye yönelik beklentileri ve buna bağlı olarak hem emtia hem de pay piyasalarının fiyatlamaları üzerinde belirleyici olabileceğini belirten analistler, Çin'den başlayarak tüm piyasalarda etkili olan panik havasının sona ermesi durumunda veri odaklı seyre geri dönüleceğini kaydediyor.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.